You are currently viewing Vybaveni na Freediving

Vybaveni na Freediving

Vybavení na freediving je nezbytnou součástí komfortu a bezpečí freedivera. V tomto článku si přiblížíme základní vybavení a pomůcky, které freediver používá při potápění. Freediving je trochu náročnější sport na potřebné vybavení, na rozdíl od takového běhání. Na druhou stranu toho potřebujete méně, než přístrojový potápěč a i z hlediska finanční náročnosti mají freediveři výrazně lepší pozici. Samozřejmě i freediving se dá provozovat v “light” podobě, kdy vám stačí jen maska a ideálně velice teplé moř. Pro fajnšmekry třeba jen noseclip a kámen na laně. To ale není předmětem článku, protože freediver pro svůj komfort a bezpečí nějaké to vybavení přeci jen potřebuje.

Vybavení si můžeme rozdělit například podle toho zda:

 • nás udržuje v teple
 • pomáhá nám vidět pod vodou
 • pomáhá nám pohybovat se pod vodou
 • a další funkce jako bezpečnost, atd.

Do základního vybavení freedivera tak patří:

 • maska a šnorchl
 • ploutve
 • neoprén
 • opasek se zátěží

Dalším vybavením, které lze počítat do širšího základu je:

 • Nose-clip
 • ponožky, rukavice, vesta
 • bójka
 • počítač

Pak máme další vybavení, kterému se zde věnovat nebudeme:

 • nůž
 • svítilna
 • podvodní skútr
 • sled
 • a další

MASKA a ŠNORCHL

Maska slouží potápěči k lepšímu vidění pod vodou. Naše oči jsou přizpůsobené vidění na souši a potřebujeme vrstvu vzduchu oddělenou průhlednou bariérou, abychom byli schopni vidět svět pod vodou. Freediverská maska je nízko-objemová, tzn. že má malý objem vzduchu, který je při stlačení (ponor do hloubky) nutno doplňovat. Svým nízkým objemem nám tak šetří vzduch na další úkony jako vyrovnávání tlaku v dutinách a také neplýtváme rezervami vzduchu, které naše tělo spotřebovává během ponoru.

Maska je většinou vyrobena ze silikonu a hledí ze skla. Díky silikonu maska pěkně přilne k obličeji a velké průzory zajistí kvalitní rozhled po okolí. Při rekreačním freedivingu potřebujeme vidět kolem sebe. Masku je ideální zkusit osobně, jako drtivou většinu vybavení, a nechat si zkušeným prodejcem poradit. Tím spíše jste-li začátečník. Nevyzkoušená maska může špatně dosedat v některých místech k obličeji, hlavně pokud máte lehce abnormální hlavu 😉 a výsledkem může být únik vzduchu a zaplavení masky vodou. Průzor musí být také samozřejmě spojen s dutinou na nos, jinak nebudete schopni vyrovnávat tlak a může dojít k barotrauma očí. Pokud byste např. v plaveckých brýlích  zkusili potopit hloubku zhruba pod 5 metrů, brzy zjistíte, že podtlak v brýlích doslova vytahuje oči z důlků 🙂

Šnorchl vybíráme pružný, lehce zahnutý, tedy zcela obyčejný. Je třeba vyvarovat se provedení s ventilem zadržující vodu. Správné potápění se šnorchlem = vyndavání náústku před zanořením z úst ven , především z bezpečnostních  a pak i komfortních důvodů. Neohrabaný ventil je v takovou chvíli zbytečný. Šnorchl je skvělá pomůcka při šnorchlování a relaxaci na hladině. Můžete být ponořeni obličejem ve vodě sledovat dění pod sebou a relaxovat při vydýchání se na ponor.

PLOUTVE

Ploutve jsou dalším základním vybavením freedivera. Chcete-li se potápět rekreačně, prohlížet si korály, rybičky nebo vraky, budete je potřebovat. Ploutví máme mnoho druhů co do velikostí listů a botiček, tvrdosti materiálů, použitých technologií a účelu na jaký se používají, proto se budeme věnovat jen základnímu rozdělení ploutví.

Základní rozdělení ploutví máme na Monofin (jedna ploutev) a Bi-Fins (dvě ploutve)

MONOFIN

Rozdíl mezi monoploutví a bifinama, jak už název napovídá je, že u monofiny máte jen jeden list s dvěma botičkami. Člověk pak trochu vypadá jako mořská panna a technika kopu musí být samozřejmě jiná než u dvou ploutví = s mono se plave delfín. Monofina je především ploutví závodní. Používá se i v rekreačním potápění, ale své uplatnění si najde spíše v maximálních výkonech. U monoploutve se traduje, že dodává svému nositeli až o 30% lepší využití energie. Tzn., že pokud máte dobrou techniku kopu jak s monofinou tak s bifinami, měli byste se s první jmenovanou dostat o 30% dál na stejné množství vydané energie. To je hlavní výhoda monofiny, ale vždy něco za něco. Botičku musíte mít kvůli co nejlepší předávce energie velice na těsno, kvůli tomu po relativně krátkém čase musíte ploutev sundat z důvodu křečí, apod. S ploutví jste také trochu neohrabanější. Samozřejmě, že freediver s krásnou technikou vypadá pod vodou výborně, ale zkuste si plavat kolem korálů nebo míst, kde potřebujete jednoduše a rychle měnit směr, např. vrak a pochopíte, proč je mono spíše ploutví závodní.

BI-FINS

Bifiny, nebo-li dvě ploutve používáme v rekreačním potápění, ale i při závodech oldschool :-). Platí pro ně prakticky opak toho, co pro monofinu. Menší energetická efektivita, ale příjemnější na nohou, větší flexibilita a rozhodně i bezpečnost, pokud se motáte v užších prostorách. Pohyb do předu vám dodává kop vycházející z pánve, ne delfín jako u monoploutve, kde se vlna energie startuje už v bedrech.

Ploutve také dělíme podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Nejčastěji se dělají z plastu, laminátu a karbonu. Každý má své pro a proti, nesmí se brát v potaz jen cena, ale také konstituce freedivera a k čemu chce ploutve využívat. Vždycky platí, že chcete-li dobře padnoucí ploutve, doporučuje se vybírat na míru a to především kvůli botičce a tvrdosti listu. Pokud vám noha nebude v ploutvi dobře držet, budete mít puchýře nebo naopak nebudete do volné ploutve posílat tolik energie, kolik byste mohli. A pokud si jako hubený člověk s nepříliš vyvinutými svaly na nohou vyberete tvrdou ploutev z plastu, můžete si rovnou nechat amputovat nohy v kotnících.. 🙂

NEOPRÉN

Neoprén patří do základního vybavení freedivera a to především proto, že ho udržuje v tepelném komfortu. Vodu zbavuje člověka až 25x rychleji než vzduch o stejné teplotě, proto se musíme proti chladu chránit, jinak bychom si to moc neužili. Dále Vás neoprén musí chránit proti pálícímu slunci, studenému větru a případně i před žahavým mořským tvorům. V neposlední řadě máme neoprény i z bezpečnostních důvodů. Pokud jste správně vyváženi je neoprén vztlakově pozitivní díky tomu můžete relaxovat na hladině a připravovat se na ponor nebo Vás dokonce vytáhne třeba z 15ti metrů, když ztratíte vědomí při náročném ponoru a velice tak usnadní Vašemu safety práci.

Neoprény dělíme podle tloušťky hlavně na 1,5mm, 2mm, 2,5mm, 3mm, 5mm, 7mm. S tím, že první jmenované jsou především do teplého moře nebo bazénu a jak se dostáváme dále, končíme na 7mm třeba pod ledem. Provedení freedivingového neoprénu je dvojdílné, narozdíl od scuba, kde je neoprénkombinéza se zipem. Dvojdílné provedení, kde si nejdříve natáhnete kalhoty a přes ně vrchní část s kapucí Vám dává mnohem větší tepelný komfort (žádné protékající zipy) a jste v něm také mnohem pohyblivější.

Neoprény se také dají dělit podle mnoha druhů materiálů, účelu použití, apod., to je ale na mnohem delší stať a proto znovu doporučuji neoprén šitý na míru, zvláště nejste-li zrovna konfekční typ.

ZÁTĚŽOVÝ OPASEK

Opasek se zátěží potřebujeme ke správnému vyvážení se pod vodou. Vždy musíme brát v potaz tloušťku neoprénu, konstituci našeho těla, druh vody (slaná x sladká) a podle toho všeho zvažujeme jak se vyvážíme na ponory do hloubky. Na bazénové ponory většinou bereme zátěžové opasky kolem krku, které nám kontrují vztlak plic plných vzduchu. Opasek ve freedivingu je celkem flexibilní gumový pásek na který se navlékají olověné zátěže, často potažené gumou.

Tohle jako článek k základnímu vybavení stačí, postupně budu přidávat i info k dalším pomůckám, jako je nose-clip, bojka, apod.